Vi kender ikke omsætningen for Frederikshavner grossisten P. Conradsen A/S. Firmaet opgiver ikke dette tal i regnskabet. Så bedste bud bliver et skøn ud fra bruttoavancen.

Bruttoavancen er i seneste regnskab pr. 31.05 2023 på 19,0 mio. kr. , og hvis BA-procenten havde været 20%, ja så var omsætningen 95 mio. kr.  Hvis den havde været 15%, ja så var omsætningen 127 millioner kr.

Med den type af produkter, som der sælges i virksomheden, vurderes 100 mio. at være et realistisk bud.

Bruttoavancen er steget med 1,0 mio. Pænt i et marked, der er gået tilbage og endnu mere pænt, når man også tager med at sidste år steg den med hele 3,6 mio. kr., og det er sket med en begrænset stigning i antal medarbejdere, nemlig fra 25 til 26 .

Personaleomkostninger, der i de sidste 4 år har ligget på 11,6-11,8 mio. kr, er steget – med en ekstra ansat til 12,6 mio.kr. Denne omkostning stigning slår igennem på bundlinien, der ender på 5,6 mio. mod 6,2 mio. kr. året før. Det skal dog retfærdighedsvis med, at disse 6,2 mio. kr. næsten var en fordobling af foregående år, og en bundlinie på omkring 2 mio. kr. yderligere et par år tilbage.

Der har været tradition for udbytte på 1,0-1,5 mio. kr. til ejerne. Det er blevet øget til 4,0 mio. kr. for det seneste regnskabsår.

Varelageret, der har ligget stabil på omkring 18 mio. kr. gennem mange år, steg sidste år til 20,1 mio. kr. og er nu steget yderligere til 20,7 mio. kr.  og tilgodehavender hos kunder er steget fra 10,7 mio. kr. til 12,6 mio. kr. Sidstnævnte stigning bør være fokusområde for selskabet.

Conradsen a/s har snart 100 års jubilæum, idet selskabet har eksisteret siden 1926 og markeret sig som en pålidelig leverandør til bl.a. skibsbygningsindustrien, fiskerisektoren og jern & maskinindustrien – samt til statslige og kommunale institutioner fortrinsvis i Danmark; men også på eksport-markeder som Mellemøsten, USA og i dele af Europa.